
Někteří z nás mohou na tištěné knihy nahlížet v dnešní době elektronických čteček s určitým despektem. Ne každá kniha stojí za to, aby si ji člověk přečetl vícekrát, ne každá kniha si zaslouží být v domácí knihovně. Pojďme se ale na knihy podívat z jiného než literárního hlediska, a sice z hlediska udržitelnosti.
Trendem se stal minimalismus, hromadění věcí, a tudíž také knih, není nejen v módě, ale častokrát na to zkrátka doma není prostor. Tradičním místem a novým životem pro staré knihy bývaly antikvariáty. To je také to místo, kde i dnes můžete nalézt skutečné literární a historické skvosty. Antikvariáty ovšem už zdaleka nehrají prim.
Druhou šanci nepotřebným knihám dávají knihobudky. Najít je lze na vlakových nádražích, na autobusových zastávkách, v obchodních centrech, v parcích nebo také na dětských hřištích. Jak taková knihobudka funguje? Jednoduše. Půjčíte si z ní knihu, jakmile ji přečtete, tak ji zase vrátíte, nebo si ji prostě necháte. Knihobudky jsou tu už s námi víc než deset let. Jejich podrobný seznam je na www.knihobudka.cz.
Další možností, jak darovat starým knihám nový život jsou knihovny. Některé knihovny staré knihy berou, některé ne; stačí se jen zeptat. Také lze navštívit různá re-use centra. V některých jsou opravdu velké knihovny. Příkladem je to v Ostravě. Stará kniha může najít nové využití v dětských koutcích, dětských domovech nebo v nemocnicích. Ne každý si libuje v poslouchání podcastů, ne každý vlastní e-čtečku a ne každý o tyto novodobé vymoženosti stojí. Zkrátka: sto lidí, sto chutí.
Další možností je využití služby www.knihobot.cz který přišel s revolučním nápadem, jak vrátit knihy do oběhu. Stačí nafotit hřbet knihy a knihobot pak dá do 24 hodin vědět, zda má někdo o danou publikaci zájem. Pro vybrané knihy pošle zdarma kurýra. Knihy lze odevzdat i v Levných knihách. A jako bonus pro Vás je, že jakmile se knihy prodají, dostane dárce podíl z prodeje.