Česká republika patří mezi vyspělé státy, kdy necelých 80 % jejích obyvatel třídí odpad. Někteří třídí odpad skutečně velmi poctivě, přesto většina z nás třídičů ve svém třídění drobně chybuje.
Když třídíme odpad, šetříme nejen životní prostředí, ale pomůžeme ušetřit také sobě nebo svému městu náklady spojené s odpadovým hospodářstvím.
Umění správně vytřídit odpad také zvyšuje efektivitu celého procesu samotné recyklace.
Samotné sběrné barevné kontejnery bývají opatřeny obrázky s přesnými instrukcemi, kam vyhazovat které dané materiály, ale opakování je matkou moudrosti:
Modrý kontejner slouží k vyhazování papíru.
Žlutý kontejner slouží k vyhazování plastů. Samotné nápojové kartony můžete v některých městech házet do žlutého kontejneru, ovšem jinde na ně najdete speciální oranžové nádoby.
Hnědý kontejner slouží k vyhazování biologického odpadu.
Zelený kontejner slouží k vyhazování barevného skla, bílý kontejner potom pro vyhazování skla čirého. Pokud máte ve Vaší obci kontejner jeden, barvy skla řešit při třídění nemusíte.
Šedý kontejner slouží k vyhazování kovů jako jsou např. plechovky a drobnější kovový odpad.
Červený kontejner slouží pro vyhazování elektroodpadu a baterií.
I přes naše velké snažení a zapálení pro věc se ne vždy dostane každý kus odpadu do toho správného kontejneru. Jedním z problémů proč tomu tak je, je naše společná a mnohdy úporná snaha zrecyklovat úplně všechno. A tak se nejednou stane, že spousta odpadků, které by měli skončit v koši na směsný odpad, jsou zbytečně ukládány do různých barevných kontejnerů. Ovšem pozor: chybně vytříděný odpad obsah kontejneru znehodnocuje, a tudíž komplikuje jeho následné zpracování.
Nezoufejte: jsme tady my, a společně si projdeme nejčastější chyby, které při třídění občas udělá každý z nás:
Chyba č. 1: nesprávné třídění papíru
– Několikrát recyklovaný papír už patří do směsného odpadu.
– Znečištěné papíry, kartony a papírové krabičky patří také do směsného odpadu. Řeč je hlavně o krabicích od pizzy, jelikož mastnota ulpí na papíru.
Chyba číslo 2: nesprávné třídění plastu
– Co se týče plastu, velké problémy nám všem dělají kelímky od kávy. Plastové víčko nebo brčko po konzumaci vhodíme do žlutého kontejneru na plast, ale samotný papírový kelímek vytřídit nemůžeme. Důvod je prostý, jelikož papír kávového kelímku je potažený tenkou vrstvou plastu, díky němuž káva neproteče ven, ale kelímek je proto nerecyklovatelný a musí do směsného odpadu.
Chyba číslo 3: nesprávné třídění skla
– Častokrát se stane, že v kontejneru na sklo je vyhozené rozbité zrcadlo. Zapamatujte si, že nikdy nesmí staré zrcadlo přijít do kontejneru na skleněný odpad! Důvodem je zrcadlová vrstva kovu na skleněné desce, která by mohla celý odpad při jeho dalším zpracování znehodnotit. Staré zrcadlo proto vždycky vyhazujte do kontejneru na směsný odpad.
Chyba číslo 4: nesprávné třídění elektroodpadu
– Tužkové a jiné baterie, které jsou pokládány za nebezpečný odpad, mohou obsahovat toxické těžké kovy. V žádném případě je proto nevyhazujte do směsného odpadu. Staré baterie vložte buď do červených kontejnerů na elektroodpad, na nichž je malý otvor přímo k vhazování baterií nebo je můžete odevzdat v supermarketech nebo v prodejnách s elektronikou, kde často najdete krabice na tyto baterie.
Chyba číslo 5: nesprávné třídění polystyrenu
– Pokud chcete vyhodit polystyren, který vám zůstal po vybalení zboží z krabice nebo pokud si v restauraci necháte zabalit jídlo s sebou, a zůstane vám po něm termokrabička, mějte na paměti, že ani jedno nepatří do koše na směsný odpad. Jak polystyren, tak termokrabičky vyhazujte do žlutých kontejnerů na plast, kam také patří.