Třídění odpadů je sběr, při kterém jsou odpady odděleny podle druhu a konkértní povahy odpadu, a to s cílem usnadnit jeho následné zpracování, např. Recyklaci.
V České republice se třídí, a tedy odděleně sbírá, např. papír, sklo, plasty, nápojové kartony, kovy, bioodpad, elektroodpad a další.

Co je to plast? Plast není jenom PET. Je to ABS, PVC, polyuretan, mikroten, polystyren atd. Různé druhy plastů využívané k různým účelům.
V zemích Evropské unie se ročně vyprodukuje cca 26 mil. tun plastů a v průměru se vytřídí pouze 30 % z nich.
Plasty třídíme do žlutých kontejnerů.
Do těchto kontejnerů patří fólie, sáčky, plastové tašky, sešlápnuté PET láhve, obaly od pracích, čistících a kosmetických přípravků, kelímky od jogurtů, mléčných výrobků, balící fólie od spotřebního zboží a další možné výrobky z plastů.
Podle posledních odhadů se plastový odpad rozkládá v přírodě skutečně velmi dlouhou dobu. Taková obyčejná PET lahev se rozkládá přibližně 100 let.
Se správným tříděním plastů vám pomohou recyklační symboly plastů na obalech, díky kterým poznáme nejen druh použitého plastového materiálu, ale také se dozvíme, zda máme danou věc třídit či nikoliv.
Tříděním plastů šetříme přírodu a životní prostředí.
Věděli jste, že ročně vytřídí každý obyvatel ČR v průměru přibližně 17 kg plastů?

Do modrého kontejneru určeného na papír můžeme vhodit časopisy, noviny, sešity, krabice, papírové obaly a cokoliv z lepenky, nebo také celé knihy.
Vytříděný papír lze recyklovat 5 až 7krát. Vytříděním jedné tuny odpadu z papíru můžeme ušetřit až 2 tuny dřeva a 31 000 litrů vody.
Věděli jste, že ročně vytřídí každý obyvatel ČR v průměru přibližně 23 kg papíru? Díky tomu se nám všem podařilo ušetřit až 2mil. stromů. Neuvěřitelné číslo, co říkáte?

Třídění skla je bezesporu důležité, protože díky zpracování vytříděného skla ušetříme až 90 % energie a 65 % sklářských písků oproti výrobě nových skelných produktů.
Sklo do koše rozhodně nepatří a recyklovat ho můžeme do nekonečna.
Ba co víc: třídění skla je bez práce.
Sklo totiž nemusíme vymývat (stačí jen vyškrábat zbylý obsah, jak to děláme běžně) a při třídění skelných výrobků nevadí ani víčka ani etikety.
Do bílého kontejneru vhazujeme sklo čiré, tedy lahve od nápojů, sklenice od kečupů, marmelád nebo zavařenin. Do zeleného kontejneru vhazujeme sklo barevné.
Ale pozor! Varné sklo, zrcadla, keramika ani porcelán do těchto kontejnerů nepatří.
Věděli jste, že ročně vytřídí každý obyvatel ČR v průměru přibližně 14,5 kg skla?

Do bioodpadu patří zbytky ovoce a zeleniny, jádřince a pecky, čajové sáčky nebo kávové sedliny, květiny a jejich odumřelé části, ale také skořápky od vajec nebo ořechů apod.
Ale pozor! Odpad živočišného původu jako je maso, kosti apod. do nádob na bioodpad nepatří.
Bioodpad můžete třídit i doma, ale o tom zase příště…