Napadlo vás někdy kolik výhod má plastová popelnice oproti popelnici plechové? Jistě si říkáte, že máte s blížícími se svátky jiné starosti než přemýšlet nad popelnicí, ale někdy to zkrátka přijde samo: přibude další člen rodiny; koupíte chalupu, ať se má rodina, kde scházet a nebo vám zkrátka stará popelnice doslouží. A vy musíte řešit koupě popelnice nové.
Ale která vám bude nejvíce vyhovovat?
Nechejte nostalgii po staré plechové popelnici v tomto končícím roce a pojďte se s námi podívat na výhody plastových nádob na odpad.
Plastová popelnice je oproti té kovové bezesporu lehčí a společně v kombinaci s kolečky velmi usnadňuje manipulaci s ní. Točení kovové popelnice na hraně dokola sice vypadalo v dětství lákavě a pohled na zdatné popeláře, kteří měli koulení popelnic jak se říká v malíku rovněž, ale museli se kluci popelářští pořádně nadřít. Díky za kolečka u plastových popelnic.
Plastové popelnice mají další výhodu v délce životnosti. Zkrátka toho víc vydrží a jsou odolnější než popelnice plechové, které sice odolné byly, ale problémem byla koroze. Zejména pak dno kovové popelnice mnoho nevydrželo a po pár letech doslova uhnilo. Jo jo, v plastové popelnici můžete mít na dně taky pěkný humus, ale postačí vám vapový čistič a popelnice je jako nová.
Plast holt odolává jak UV záření, tak dešti, mrazu…ale i plastová popelnice vám může léty prasknout, v tom vám lhát nebudeme. Další nespornou výhodou je velikost plastových popelnic, které se vyrábí v obsahu 120 a 240 litrů.
Také pro čipování nádob na odpad jsou nejvhodnější plastové popelnice. Samozřejmě lze načipovat i kovové popelnice, čipování je zde však náročnější a také dražší.
Čipování nádob zaprvé přináší obcím a jejím občanům možnost lépe sledovat množství vyprodukovaného odpadu. Tzv. RFID čip, který je umístěn na sběrné nádobě, v sobě nese ukryté unikátní číslo, které je spojeno s GPS lokací nádoby a přesnou adresou objektu, ke kterému náleží.
Ovšem i kovová popelnice, ať ji plně nehaníme, může mít pro někoho své výhody. Kovový design, velikosti s obsahem 70 nebo 110 litrů a také její pořízení na popel. Pokud totiž topíte krbem, skutečně je skvělou volbou pořídit si plechovou popelnici čistě na popel. Ovšem pozor: aby to bylo bezpečné, popel musí být skutečně vychladlý a ostatní odpad dávejte do druhé popelnice.
Ať už se při svém rozhodování rozhodnete pro popelnici plastovou nebo kovovou, důležité je hlídat si normy. Ty totiž zaručují, že si s vyzvednutím a následným vysypáním popelnice poradí popelářské auto. Plastové popelnice mají splňovat normu EN 840 a kovové zase normu DIN 6629. Pokud taková popelnice normě neodpovídá, vyklápěcí mechanismus ji správně nezachytí a popelnice tak spadne buď na zem nebo dovnitř velkého popelářského auta a věřte, že v obou případech se zcela zničí.