Jistě mi dáte za pravdu, že každému milovníkovi mleté zrnkové kávy by se mohlo doma nahromadit poměrně solidní množství kávového odpadu – tzv. lógru. Samozřejmě za předpokladu, že jej nevyhodí do odpadu, což je velká škoda.

Možná jste to nevěděli, ale takový kávový odpad má mnohostranné využití. Velmi užitečně poslouží na zahrádce jako skvělé hnojivo, v domácnosti nebo dokonce v kosmetice.

Proč tomu tak je? Kávová usazenina totiž obsahuje velké množství látek, které si nejen v přírodě najdou své využití.
A co vlastně kávová usazenina obsahuje? Možná budete překvapeni, ale jsou to z 20 % cukry, z 20 % bílkoviny, z 20% ligniny a zbytek tvoří draslík, dusík, hořčík, železo, chrom, vápník nebo také fosfor.
Pamatujte ovšem na to, že pokud chcete lógr z kávy zužitkovat, kávová usazenina musí být nejprve důkladně vysušená, aby nezplesnivěla, a teprve potom s ní můžete dále pracovat.
Ptáte se, jak máte takový lógr skladovat? Pokud používáte automatický kávovar, vaše kávová sedlina je téměř suchá. Tak či onak je dobré kávovou sedlinu rozložit v tenké vrstvě třeba na pečící papír a nechat ji skutečně dokonale vysušit. Takto vysušenou usazeninu skladujte jako běžnou kávu např. ve vzduchotěsné nádobě, kde vám vydrží i několik měsíců.
Skvělé hnojivo
Káva jako hnojivo výborně podporuje odstranění těžkých kovů, kterými je zemina kontaminována. S ohledem na to, že má káva lehce kyselé pH, hodí se potom usazenina z ní pro hnojení těch rostlin, které upřednostňují kyselejší prostředí.
Na zahrádce jsou to např. hortenzie, borůvky, azalky, kapradiny, vřesy, růže, ale také rajčata a jahody a pozor: také trávník. Hnojit na zahrádce můžete buď přímo vyschlým lógrem tak, že tento přisypete k rostlinám společně se zeminou nebo formou zálivky, kdy lógr smícháte v konvi s vodou.
Dejte si ovšem pozor, abyste na zahrádce nezalili např. majoránku, oregano nebo tymián, a také půdu, do které sejete malé semínka nebo sázíte sazeničky. Jak není kofein dobrý pro děti, není dobrý ani pro tyto mladé rostliny.
Pro pokojové rostliny se lógr skvěle hodí pro orchideje, bramboříky, tlustice, teď po vánocích často během uplynulých svátků pořízený vánoční kaktus, a také pro africké fialky. Pokojové rostliny je dobré hnojit tak jednou za týden, a to zálivkou, kdy přibližně čtvrtlitrovou sklenici vyschlého lógru smícháte s 10 litry vody). Při sypání lógru napřímo k rostlinám se vám můžou doma nahromadit např. octomilky, a to byste asi neradi.
Co je dobrou zprávou je, že lógrem dokonale zastrašíte např. mšice, a to tak, že pod ohrožené rostliny nasypete lógr. Stejně tak z toho budou nešťastní mravenci a slimáci (u těch je ovšem potřeba počítat s tím, že odolnější a hladovější kusy se odradit nenechají).
Dokonalý pomocník v domácnosti
Kávová usazenina najde své využití také při úklidu domácnosti. Velmi účinně totiž odstraňuje zaschlé nečistoty a je úplně nenahraditelným pomocníkem na připálené hrnce. Lógr stačí nasypat na dno hrnce, nechat chvíli působit a potom umýt za pomoci houbičky.
Stejně tak mějte na paměti, že je celkově káva výborným pohlcovačem pachu. Skvělé využití najdete např. v lednici, kdy na talířek dáte trochu lógru do lednice a káva absorbuje všechny nežádoucí pachy.
Kosmetický zázrak
Pokud se rádi hýčkáte, tak vězte, že se z lógru dá vytvořit hned několik kosmetických vychytávek. Např. tak, že smícháte vysušený lógr třeba s mandlovým olejem a vytvoříte si domácí peeeling, který dokonale hydratuje.