Máme před sebou nových 365 dnů a je jen na nás, jak s nimi naložíme.
Začátek roku je ideální příležitostí jít trochu do sebe: nastavit si své osobní cíle, popř. od základu změnit svůj přístup k životu. Život máme přece jenom jeden a žádný den se neopakuje. Mezi častá novoroční předsevzetí patří zejména práce na zlepšení svého zdravotního stavu: více sportování, méně jídla, ale také více času se svojí rodinou. Ovšem takový vstup do nového roku může být také skvělou příležitostí pro dodržování předem jasně stanovených ekologických návyků.
Každý náš krůček k ekologické udržitelnosti a ohleduplnosti k životnímu prostředí může mít zásadní vliv na planetu a také náš každodenní život. Ochrana životního prostředí vytváří lepší budoucnost.
Máme rok 202 – 5 – a máme pro vás 5 typů na vaše nové eko předsevzetí:
Vím co kupuju a proč to kupuju
Co tak začít od základu přemýšlet nad tím, co skutečně potřebuju k životu, a co pořizuju jen tak ze setrvačnosti, z nudy, co kdyby náhodou… A řeč není jen o potravinách, kterých stále většina z nás kupuje více než dokáže spotřebovat. Když budete méně nakupovat, budete více šetřit. Opravdu ne všechno, co si pořídíme, skutečně potřebujeme a de facto nám to v konečném výsledku vlastně ani nepřináší radost. Tak proč to vlastně děláme?
Teda…dělali jsme. Máme tu ovšem nový rok a jsme zase o rok chytřejší, vyspělejší, vnímavější a zodpovědnější. Hlavně potom k planetě Zemi.
Pamatujte, že místo kvantity volíme vždy kvalitu.
Sbohem jednorázové plasty
Jedním menším, ale o to efektivnějším, krokem k udržitelnému životnímu eko stylu je předcházení užívání jednorázových obalů. Plastové obaly zamořují svět, mikroplasty jsou všude okolo nás. Snížení spotřeby jednorázových plastů je důležité nejen pro nás samotné, ale hlavně pro životní prostředí a planetu.
O jakých jednorázových plastech je řeč? Především o jednorázovém plastovém nádobí, plastových lahvích, plastových hrnečcích, ale také nákupních igelitových taškách.
Když v práci pravidelně a rádi chodíme na oběd pro úžasné asijské nudle, které si s sebou odnášíme do kanceláře, můžeme si přece přinést na jídlo svůj nový dost žůžo bůžo stylový jídlonosič a nudle (nebo cokoliv jiného) si odnést v něm a sníst obyčejnou vidličkou. Stejně jako vodu na jógu nově do nerezové láhve, tak i kávu si nemusíme dávat do kelímku, ale do vlastního termohrnku. A tašku na nákup můžeme taky nosit svoji. Dokonce nemusí být ani plastová a dokonce to nemusí být ani taška. Zkusili jste už někdy nákupy s proutěným košíkem?
Třídění a recyklace
Zařaďte do svého života každodenní třídění odpadu například stejně tak jako ráno a večer čištění zubů. Ze začátku se asi budete muset více hlídat a soustředit se, abyste se vyhnuli špatným stereotypním návykům, ale po pár dnech už to pro vás bude rutina. Naprosto běžná věc, která se nakonec nejen pro vás, ale také pro vaši rodinu a přátele stane zábavou. Protože lidi baví dělat smysluplné věci. A to třídění, a díky třídění umožněná recyklace odpadu, je.
Podporuju udržitelnost a ekologii
Když si zvolíme udržitelné prodejce a značky, podpoříme svým nákupem firmy, které přispívají k ochraně životního prostředí. Navštivte bio farmy, podporujte domácí prodejce…. Ovšem nikdy nenakupujte zbytečně.
Pořádek nejen doma, ale také v hlavě
Je na čase (pokud jste tak neučinili už před Vánocemi) udělat z gruntu pořádek nejen ve své hlavě (což už jste asi udělali ještě před čtením tohoto textu), ale také ve své domácnosti.
Každá domácnost schraňuje menší nebo větší množství nepotřebných věcí. Tyto věci můžete darovat přátelům, rodině nebo charitě nebo je můžete také prodat. Pokud už ani jedno z toho není vhodné, důležité je věci správně vytřídit a umožnit tak jejich recyklaci a další efektivní využití.