Mikroplasty všude okolo nás – jak jim předcházet

autor: | Led 13, 2025 | Aktuality | 0 komentářů

Mikroplasty jsou všude okolo nás. Co to mikroplasty vlastně jsou, kde přesně se vyskytují, a jaká pro nás představují ve skutečnosti rizika?

Mikroplasty si můžeme představit jako drobounkaté částečky plastu, které se uvolňují z větších kusů plastových výrobků. Podle odborníků a prováděných výzkumů se        v současnosti objevují takové mikroplasty téměř všude – ve výrobcích, ve vzduchu,    v rostlinách, v živočiších, ale také v lidském organismu.

Proč to tak vlastně je?

Důvod je prostý.

Plasty se používáním a vlivem vnějších faktorů postupně opotřebovávají a při tomto upotřebení se z nich uvolňují různé plastové miničásti.

Tyto droboulinké částice plastu se potom snadno dostanou všude tam, kde se vyskytují – do vody, vzduchu i půdy, kdy se potom notně stávají součástí potravního koloběhu, a tím pádem se dostanou i do lidského organismu.

Je ovšem zapotřebí zdůraznit, že podle nejnovějších studií se do lidského těla mikroplasty s největší pravděpodobností v nejvyšší míře dostávají přímou konzumací výrobků, jejichž balení obsahuje plasty, tj. PET lahve, plastové kelímky, plastové sáčky atd.

Drobounké plastové částečky se z obalů dostanou do potravin také v případě, když krájíme potraviny na plastovém prkénku.

Plastům a mikroplastům jsme vystavováni všichni – přes kůži se k nám dostanou do těla mikroplasty také z ložního prádla a z veškerého textilu, který obsahuje plastová vlákna. Mikroplastům jsou vystavováni i ti nejmenší z nás užíváním plastového nádobí, plastových hraček a také jednorázových plen.

Je pro to v našem nejlepším zájmu, pokud se vyvarujeme styku s mikroplasty. Je to ale vůbec – v dnešní často uváděno “době plastové” – možné?

Budeme s vámi jednat na rovinu. Úplně možné to pravděpodobně není, ale svým přičiněním můžete ve velké míře styk s mikroplasty omezit.

Dejte přednost před plasty jiným – nejlépe znovu použitelným – materiálům

Není nic jednoduššího než nahradit široké množství plastových výrobků a změnit své dosavadní návyky: pít nápoje z opakovaně použitelných např. skleněných nebo nerezových nádob, jíst a pít z keramického nádobí, jídlo si nosit v nerezovém jídlonosiči apod. Stejně tak nemusíte kupovat zeleninu nebo ovoce v plastových vaničkách a fóliích. Ideální je nosit si do obchodu pro tyto účely znovu použitelné látkové tašky, síťovky a nebo nakupovat do proutěného košíku.

Používejte přírodní materiály

Textilní průmysl patří mezi největší zdroj znečištění na světě. Vy si ale můžete vybrat.

Své oblečení si můžete vybrat. Syntetické oblečení a boty obsahují skutečně nezanedbatelné množství mikroplastů. Sledovat módní trendy je fajn, ale mít svůj styl je mnohem lepší. Pamatujte, že pro vás není nic lepšího než materiály přírodního původu jako jsou vlna, bavlna, len atd. Důležité je také dbát na použité procesy zpracování apod.

Stejně tak to platí i pro užívání plastových produktů běžné denní spotřeby – hřebeny, kartáče, zubní kartáčky atd. Dostupné jsou mnohem ekologičtější varianty s nižším nebo nulovým výskytem mikroplastů (alternativní výrobky z bambusu, dřeva, kovu atd.).

Čtěte informace na výrobcích a jezte zdravě

Stejně tak, jako nás štítky na výrobcích upozorňují na to, kam máme takový vzniklý odpad po použití vyhodit, upozorňují nás na množství těch a oněch látek ve výrobcích.

Jedny z posledních studií uvádějí, že oceány jsou doslova zaplaveny plasty a mikroplasty, které se postupně dostávají do těl mořských živočichů. Oblíbené ryba  a mořské plody tedy často obsahují vyšší míru mikroplastů. Mějte proto napaměti heslo: všeho s mírou.

Více se hýbejte

Nechce se nám jít pěšky, nestíháme, venku prší, fouká,… no našlo by se hodně výmluv proč zrovna dnes (a následně po zbytek týdne) nemůžeme jít do práce, na nákup, ke kadeřníkovi, na kosmetiku, na kávu apod. pěšky. Možná budete překvapeni, možná ne, ale zhruba jedna třetina celosvětového znečištění mikroplasty v mořích je způsobena právě jejich uvolňováním z pneumatik.