Nevím jak vás, ale mě s nástupem jarních teplot každoročně popadne doslova uklízecí amok. Neznám nic lepšího než začít jaro s uklizenou domácností, s urovnanými myšlenkami a ještě úplně nejlépe s nějakými těmi shozenými kilogramy, které se úspěšně schovávaly v zimní bundě.
Součástí takového jarního detoxu je dozajista také očista životního prostoru, ve kterém pobýváme. Přes táhlý podzim a zdlouhavou zimu se totiž nejen nepotřebné, ale také tíživé elementy nastřádaly nejen v našich tělech, ale doslova nás obklopily a berou nám “vzduch”.
Základem pro každý úklid (a nemusí být notně pouze jarní) jsou bezesporu uklízecí prostředky, ale ještě důležitější je chuť a odhodlání, a to nejen k tomu zbavit se nepotřebného harampádí.

Když už jsme u těch čistících prostředků, tak je důležité si uvědomit, že používáním běžných čistících prostředků rozprašujeme ve svém životním prostoru syntetické parfemace, ropné deriváty apod. Čistící prostředky často obsahují chlor a můžou vyvolávat ekzémy a jinou řadu dalších zdravotních problémů.

Mezi zaručené “domácí” uklízecí prostředky patří bezesporu nejsvětější trojice: citron, ocet a jedlá soda. S touto trojkou uděláte doma zázraky.
Když smícháte půl litru octa s 250 ml vody a přidáte cca 20 kapek vonného oleje a nalijete připravenou směs do rozprašovače – hurá – máte univerzální čistič s antibakteriálními účinky. Ekologický a k tomu všemu za pár kaček.
Když naopak smícháte citronovou šťávu s jedlou sodou tak, aby vám vznikla pasta, máte dokonalý čistič na více i méně znečistěné povrchy.
A takový ocet v kombinaci s jedlou sodou dokáže prošťouchnout třeba také ucpaný odpad.
Nicméně ruku na srdce: pokud neholdujeme eko přípravkům na úklid, neznamená to, že jsme jakkoliv špatní – jen jsme zkrátka ještě nedospěli do této fáze – toť vše.

Každopádně po takovém úklidu nám může vzniknout odpad, který nemůžeme vyhazovat, kam se nám zlíbí. Řeč je např. o obalech od Sava, čističů sifonů nebo toalet apod. Zde najdeme varovné trojúhelníky aj. symboly, které nás informují, že máme při třídění odpadu zpozornět.
Tento typ obalů patří zpravidla na sběrné dvory, které jsou pro přijetí takového odpadu připraveni a tamní pracovníci vědí, jak s tímto odpadem správně naložit.
Tak jsme si “mákli” potencionálním úklidem a čeká nás ta těžší část: úklid harampádí. Zapotřebí je velký úklid šatníku: opravdu je dobré se řídit tím, že co jsme na sobě neměli rok, další roky už určitě nedoženeme a je dobré dané oblečení pustit dál – k tomu nám můžou být užitečné platformy jako je Vinted apod., různé bazoše na sociálních sítích atd. A pozor. Pokud se rozhodnete nějaké oblečení přece jenom vyhodit, pamatujte na to, že je potřeba toto oblečení, obuv apod. vytřídit do kontejneru na textil. Ten najdete pravděpodobně ve své obci v blízkosti ostatních kontejnerů na tříděný odpad a nebo na sběrném dvoře.
Naprosto stejným způsobem budeme postupovat také při úklidu ostatních nepotřebných nebo nevyužívaných věcí v naší domácnosti.
Třídění odpadu má svoje pravidla, která je nutné dodržovat. Tím, že správně třídíme odpad dáváme věcem šanci na nový život.
Kromě jarních teplot a tolik vyhlíženého sluníčka budeme mít na duši pokoj a klid, protože všechno vytřídíme tam, kam se má, budeme mít doma pořádek a čisto a spoustu volného životního prostoru.

On totiž není život o tom materiálnu – život dává smysl, když jsou věci tam, kde mají být a tak, jak mají být.
Třiďte odpad – má to smysl. Jsme v tom s vámi.