
Dovolím si tvrdit, že to známe všichni: do křemíkového nebe odejde elektrický šlehač, začne problikávat televize, fén už neplní svoji funkci… Řešení je snadné, koupíme nový elektrospotřebič. Ale co s tím starým?
Spousta z nás jej nechá se povalovat doma, kutilové asi v rozložené fázi na pracovním ponku. Najdou se ovšem tacoví, kteří takový nefunkční a nepotřebný spotřebič vyhodí do směsného odpadu, a to je opravdu špatně. Elektrospotřebiče obsahují jak nebezpečné látky, tak drahé kovy.
I starý elektrospotřebič je třeba recyklovat. Zároveň, byť se nám do toho často nechce, a to buď z důvodu neznalosti nebo neochoty tomu věnovat jakýkoliv čas, se mnoho závad na elektrospotřebičích dá opravit a používat tak spotřebič nadále.
Jsme tu my a poradíme vám, jak správně nakládat s elektrospotřebiči.
Elektroodpad všeobecně je nejrychleji rostoucím druhem odpadu na planetě Zemi. Proti komunálnímu odpadu roste toto množství dokonce až třikrát rychleji. Podle zveřejněných dat Global E-waste Monitoru se rok od roku celosvětová produkce elektroodpadu zvyšuje o neuvěřitelné množství 2,6 milionu tun. Za předpokladu, že i nadále bude tato situace pokračovat, máme tu v roce 2030 roční produkci 82 milionů tun elektroodpadu. A to nechceš.
V České republice se k recyklaci dostane zhruba 60 procent z celkového množství elektroodpadu. Zbývajících 40 procent lidé vyhazují do popelnic na směsný odpad a vysloužilá elektronika končí na skládkách nebo ve spalovnách. A to zase nechceš.

Jak se k tomu postavit?
Řešení je až překvapivě jednoduché. Pokud se chystáte zbavit staré myčky, pračky, sušičky, lednice, televize apod., je dobré v první řadě zjistit jak na tom skutečně je. Ne pokaždé se zbavujeme elektrospotřebičů z důvodu, že nefungují. Někdy se zbavíme lednice třeba jen proto, že se nám nevejde nebo nehodí do nové kuchyně apod.
V tom případě můžeme s čistým svědomím (a nejléme důkladně vyčištěným spotřebičem) takový elektrospotřebič buďto prodat prostřednictvím inzerátu nebo přes různé internetové bazary, nebo také darovat. Takový darovaný funkční spotřebič uvítají nejen lidé v sociální tísni, ale také např. lidé postižení přírodními katastrofami jako byly nedávné povodně.
Pokud elektrospotřebič řádně nefunguje, je možné se pokusit ho opravit, a to buď svépomocí (za předpokladu, že dané problematice aspoň trochu rozumíte) nebo za pomoci servisních techniků. Pokud je elektrospotřebič v záruční lhůtě, je jeho prodejce povinný vám takový porouchaný spotřebič opravit. Pokud je po záruční lhůtě, už jde oprava tzv. na vaše triko. Opravy bývají ale častokrát nákladné. Leckdy můžete opravu přenechat dalšímu majiteli, např. pokud necháváte spotřebič na náhradní díly nebo ho darujete např. za odvoz i s uvedenou vadou.

Ovšem pozor: podle nové evropské směrnice budou mít výrobci povinnost opravit elektrospotřebič i po záruce, a to v přiměřené době a za přiměřený poplatek.
Rádi bychom vás informovali o nové unikátní službě Rebalík, která umožňuje snadný sběr vysloužilých elektrospotřebičů po celé České republice. A co je důležité, jedná se o zcela bezplatnou službu pro veřejnost.
Rebalík je služba určená k odesílání vysloužilých elektrospotřebičů k recyklaci za předpokladu, že má hmotnost do 15 kg a maximální rozměr 50 x 50 x 50 cm.
Rebalík se spojil s Balíkovnou a využít této služby můžete až na 7000 poboček České pošty.

A jak to funguje v praxi?
Např. takový vysloužilý elektrický šlehač. Zabalíte ho do libovolné krabice nebo tašky, vyplníte objednávkový formulář na stránkách https://www.rema.cloud/projekt/rebalik, a vyčkáte, až vám do e-mailu přijde odesílací kód a číslo objednávky. Toto číslo objednávky společně s odesílacím kódem napíšete na balík nebo na něj nalepíte vytištěný štítek z e-mailu. Balík poté odnesete na poštu a zdarma ho odešlete. Vámi zaslaný elektrospotřebič se dostane do třídícího centra, odkud poputuje do některého z recyklačních závodů.