ISPOP – hlášení odpadů

by | Nov 14, 2024 | Aktuality | 0 comments

Dne 16. 1. 2008 nabyl účinnosti zákon č. 25/2008 Sb., § 4 odst. 1, o integrovaném registru znečišťování a integrovaném systému plnění ohlašovacích povinností v oblasti životního prostředí.

Od 1. 1. 2010 je v provozu ISPOP, jehož zřizovatelem a správcem je dle zákona č. 365/2000 Sb., je Ministerstvo životního prostředí. Provozovatelem ISPOP dle zákona č. 365/2000 Sb., je Česká informační agentura životního prostředí.

ISPOP je integrovaný informační systém plnění ohlašovacích povinností, který zajišťuje příjem a následné zpracování vybraných hlášení na základě ohlašovacích povinností, a to z oblasti životního prostředí. Vše probíhá v elektronické podobě a následně tyto informace putují příslušným institucím státní a veřejné správy.

Legislativa ukládá ekonomickým subjektům, tj. živnostníkovi, firmě nebo obci, která vyprodukovala nebo nakládala s více než 600 kg nebezpečného, nebo s více než 100 tunami ostatního odpadu za uplynulý rok, povinnost hlásit institucím veřejné správy informace o vlivu své ekonomické činnosti na životní prostředí.

Tato hlášení obsahují informace o znečišťování ovzduší, vod, půdy a evidenci odpadů.

Hlášení se zasílají v klasickém datovém standardu, který je specifický pro každou ohlašovací povinost v agendě odpadů.

Důležité je upozornit na to, že osoby, které jsou oprávněné k převzetí odpadů do svého vlastnictví za účelem následného využití nebo likvidace, mají dle § 14 zákona o odpadech, ohlašovací povinnost vždy, a to bez ohledu na množství převzatého nebo vyprodukovaného odpadu. Tyto objekty musí také vést průběžnou evidenci o odpadech.

Za průběžnou evidenci nelze považovat soubor faktur nebo dodacích listů, ale je nutné vést přehlednou evidenci, která musí obsahovat položky v pořadí a v rozsahu definovaném v příloze č. 20 vyhlášky č. 383/2001 Sb.

U zařízení ke sběru nebo následnému zpracování autovraků nebo elektroodpadů se průběžná evidence vytváří podobným způsobem. Každý záznam o odpadu musí být očíslovaný a musí obsahovat datum produkce odpadu nebo nakládání s odpadem. V záhlaví průběžné evidence je potřeba také uvést údaje o sídle společnosti a provozovně, za kterou je průběžná evidence vedena včetně osoby, která je za samotnou evidenci zodpovědná.

Mezi subjekty oprávněné ke kontrole dodržování povinností na úseku nakládání s odpady ze strany podnikatelů patří mimo jiné Česká inspekce životního prostředí, krajský úřad, obecní úřad obce s rozšířenou působností a obecní úřad.