Novinky a zajímavosti v oblasti odpadového hospodářství

Vánoce pro všechny

Třídění může být velká zábava!

 

Každý rok se na světě použije přibližně 100 miliard PET lahví a pouze třetinu z toho se daří recyklovat. Zbývající část potom končí na skládkách a v horších případech také v oceánu. Jedné PET lahvi trvá zhruba tisíc let než se v přírodě rozloží. Planetu máme půjčenou od svých dětí. Chceme žít mezi odpadky my nebo si snad přejeme, aby mezi nimi žily naše děti? Samozřejmě, že ne!

Snažme se proto snížit množství odpadu, který vytváříme, a co nejlépe ho třídit. Získané suroviny se dají znovu a lépe využít.

Několik tipů na třídění odpadu: 

 

  1. Třídění musí být snadné, přehledné a hlavně pohodlné:
    Umístěte koše nebo tašky k třídění nejblíže místu, kde který konkrétní odpad vzniká.
  2. Vyberte si na třídění vhodné nádoby:
    Vybírejte podle toho, kde a kolik na ně máte místa. Pokud víte, že nejvíce odpadu Vám vzniká z použitých plastů, i nádoba na třídění plastů by měla být mezi nádobami na třídění největší.
  3. Nádoby na bioodpad nejlépe do kuchyně:
    Ideální je nádobu na bioodpad umístit do kuchyňské skříňky pod dřezem.
  4. Nádoby na tříděný odpad zřetelně označte:
    Usnadníte tím orientaci sobě, všem členům rodiny, ale také návštěvám.
  5. Nádoby na tříděný odpad pravidelně vynášejte do kontejnerů na tříděný odpad:
    Proč? Protože se jinak domů brzy nevejdete.
  6. Zapamatujte si  barvy kontejnerů na tříděný odpad – „třídičovo patero“:
    Modrá – papír
    Žlutá – plasty
    Zelená – sklo
    Hnědá – bioodpad
    Šedá – kov a hliník

 

 

Nádoby na třídění mějte po ruce nebo tam, kde máte volné místo

Nejlepší je třídit odpad přímo tam, kde vzniká. V kuchyni vybalujete potraviny, zpracováváte je nebo ukládáte do dóz, a obaly hned rozdělíte do šikovně umístěných košů. Můžete si je barevně označit podle druhu odpadu.

Pokud ovšem nemáte prostornou kuchyni, nelekejte se. Jde to i jinak. Svůj třídící koutek můžete vzhledně vytvořit třeba na chodbě nebo ve spíži, v prádelně nebo ve sklepě… Nápadům se meze nekladou. Nádoby na třídění odpadu můžete dát také do polic nebo je stavět rovnou na sebe.

Nádoby na bioodpad přímo v kuchyni

Pokud máte kvůli nedostatku místa třídicí koutek jinde než v kuchyni, nechte si poblíž místa, kde se vaří, alespoň menší koš na bioodpad. Můžete pak loupat ovoce i zeleninu rovnou do koše a ušetříte si tím práci.

Nádoby na tříděný odpad zřetelně a jasně označeny i pro ty nejmenší

Nezáleží na tom, jestli nádoby na třídění odpadu označíte textem nebo obrázkem. Důležité je, aby každý člen rodiny i případní hosté na první pohled viděli, kam co mohou vyhodit. Pokud máte doma malé děti, je samozřejmě ideální tyto třídící nádoby označit zřetelným obrázkem. Tento můžete doplnit o patřičný barevný puntík a také nápis.

 

Z hlediska životního prostředí je nejlepší odpad žádný odpad.