Novinky a zajímavosti v oblasti odpadového hospodářství

Šance na nový život

Napadlo Vás někdy, jak dát obnošenému textilu nový život?

A co takhle zkusit přešívání nebo vyrábění dekorací?

Velká produkce textilního odpadu vedla ke vzniku tzv. „slow fashion“.

Slow fashion, nebo v překladu také pomalá móda, je reakcí na nadbytečný textilních řetězců. Slow fashion můžeme definovat také jako udržitelný přístup k budoucnosti textilního a oděvního průmyslu nebo jako životní styl.

Tento životní styl má za úkol snížit produkci odpadu tím, že preferuje kvalitně ušité oblečení s dlouhou životností a také podporuje opětovné používání textilu pro další účely.

A když se zamyslíte, řekněte: není lepší chodit v originálním kousku nebo mít doma dekorace z látek, které s sebou nesou kus historie?

Jak tedy naložit se starým oblečením? Nabízí se nám upcyklace.


Upcyklace je proces přeměňování odpadového materiálu nebo nepotřebných produktů v nové materiály či produkty lepší kvality, pro zlepšení hodnot životního prostředí.

 

Jak můžeme oblečení upcyklovat?

 

Staré oblečení, například košile s pěkným vzorem, můžeme buď znovu využít tak, že jej přešijeme nebo z něj vytvoříme dekorace.

Veškeré staré oblečení, které jsme milovali, ale už je poznamenáno zubem času, můžeme využít na výrobu dekorací, ale také potřebných věcí do domácnosti. Díky znovupoužití ušetříme nejen naši milovanou planetu, ale navíc se nebudeme muset zbavit našich milovaných vzpomínek, které se nám při pohledu na látku vybaví. Tuto metodu můžeme brát jako určitou formu svého osobního deníku. Ušít si můžeme polštářky, přehozy, utěrky, ubrusy… zkrátka co nás napadne.

Další variantou jak se starým oblečením naložit je také jeho vyhození. Při vyhazování však dbáme na to, abychom zvolili k tomu určený kontejner. V současné době se zkouší také chemické rozpouštění, při kterém se ze dvou hlavních surovin, bavlny a polyesteru, získává surovina nová, která bude znovu použitelná.

Konečná stanice zvaná kontejner

ednou z možností jak staré oblečení vyhodit, je odnést jej do sběrného dvora nebo do kontejneru určeného na textil. Provozovatel se následně postará o jeho roztřídění podle kvality. Pokud je oblečení vyrobeno se záměrem krátké životnosti, šetří se na materiálu i samotném šití. Toto oblečení jen stěží přešijeme na jiné oblečení.

 

Staré oblečení, slang. staré hadry, však efektivně využít můžeme, např. jako hadry na úklid v domácnosti.

 

Přešívání na nové oblečení

 

Žhavým trendem mezi designéry je upcyklace oblečení, tedy vyrábění nového oblečení ze starého a obnošeného zboží či ze skladových zásob. Designéři shánějí materiál v textilkách, ale někteří šijí i z látek, které si přinesou sami zákazníci. Například pro výrobu mikin a triček pro volný čas se používají zbytkové materiály.

 

Nenošené nebo obnošené oblečení se pak přešívá na nové originální kousky. Ze starého vytahaného trička můžeme jednoduše ušít letní sukni nebo z něj po ustřižení rukávů a zkrácení délky udělat letní top. Látka ze staré mikiny nebo koženka z obnošené bundy je ideálním základem pro stylovou tašku nebo batůžek.

 

Výměna nebo-li clothes swap

 

Základní myšlenkou tzv. clothes swapu je donést oblečení na předem domluvené místo, kde jej vyměníme za jiné oblečení. Oblečení by mělo být v dobrém stavu, tedy v takovém, aby jej mohl nosit ještě někdo jiný. Výměna oblečení je obyčejně zdarma, někdy se platí nízký poplatek za vstup na akci. Cílem swapu je předcházení vzniku textilního odpadu a udržení oblečení v oběhu.

 

Na kolik závažný je problém s textilním odpadem?

Rychlá móda je nekvalitní, což se podepisuje na nízké pořizovací ceně, která láká k neustálému nakupování. V současné době nakupujeme až 4x více než před dvaceti lety, přičemž až třetinu nákupů odkládáme ihned po prvním nošení.

 

Trpí půda, voda i vzduch

Z přeplněného šatníku nosíme zhruba jen 20 % oblečení, zbytek se hromadí. Pokud nenošené oblečení vyhodíme do komunálního odpadu, skončí na skládce nebo ve spalovně. V České republice tvoří komunální odpad zhruba 6 % textilu a oděvních složek, což je zhruba 200 000 tun ročně.

Pokud je konečnou stanicí skládka, dochází při rozkladu k úniku etanu, což je skleníkový plyn přispívající ke globálnímu oteplování. Barviva a chemikálie se mohou dostat do půdy a povrchové vody. Při spalování se z textilu do vzduchu uvolňují látky, které jsou karcinogenní.

 

Vsaďte i Vy na kvalitní nadčasové oblečení,

které nepodléhá módním trendům, a ve kterém budete vždycky styloví.

Ušetříte tím nejen svoji peněženku, ale hlavně životní prostředí.

Případně doporučujeme koupit zachovalé oblečení tzv. z druhé ruky. Seconhandy jsou plné úžasných a jedinečných stylových kousků. No a na slavnostní příležitosti si oděv můžete např. i vypůjčit.

 

Bc. Zdeňka Palkovičová