Novinky a zajímavosti v oblasti odpadového hospodářství

Co nás může zaujmout

Proč máme třídit odpad?

Napomáháme šetřit primární zdroje surovin, energii a životní prostředí. Pokud se odpady nevytřídí už při svém vzniku, tak jejich recyklace už není možná.

Třídění odpadu se neustále vyvíjí a technologie se posouvají dál a dál. Jaké jsou trendy v oblasti třídění odpadu?

Co nás může zaujmout?

 1. Snadnější třídění plat od vajíček a papírových ruliček

Plata od vajíček a papírové ruličky od toaletního papíru nebo kuchyňských utěrek patří už celé dva roky do kontejneru na papír. Možná jste takto postupovali už dříve, ale dříve tyto měli putovat do směsného odpadu.

Naštěstí recyklační technologie nejen v této oblasti pokročily a my kromě snadnějšího třídění do modrého kontejneru můžeme takové plata od vajec třeba darovat prodejcům vajec na různých trzích nebo farmách, aby dál posloužily. Nebo je můžeme společně s ruličkami od toaletního papíru nebo kuchyňských utěrek také kompostovat. K tomuto účelu nám dobře poslouží také papírový karton nebo noviny. 

2. Snadnější třídění kovů

Velmi často se stávalo, že plechovky od potravin končívaly v komunálním odpadu. Pro to, aby byla recyklace kovů celkově jednodušší a množství vytříděného kovu bylo vyšší, vznikly speciálně označené žluté kontejnery, do kterých se může kromě plastu vyhazovat také kovový materiál. Tyto rozlišné materiály se pak oddělí v tzv. dotřiďovací lince.

Správné informace, podle kterých bychom se měli při třídění kovových obalů řídit, nalezneme přímo na příslušných sběrných nádobách. Na každém kontejneru je vždy umístěna nálepka, která přesně popisuje, co do kterého kontejneru patří a co ne.

Kovové obaly se třídí do žlutých sběrných kontejnerů na plastové odpady, nebo je můžeme odnést na sběrný dvůr. Patří sem: kovové obaly od potravin (např. plechovky, konzervy apod.), hliník atd.

Česká republika plánuje také další a další způsoby usnadnění třídění kovů jako je např. třídění do speciálních nádob u rodinných domů a bytových jednotek. Cílem EU je mimo jiné stanovena hranice 50% recyklace hliníku v roce 2025, proto v ČR neustále probíhá optimalizace systému třídění, sběru a recyklace obalů.

3. Bioodpad

Zájem o kompostování roste, přesto stále velká procentuální část bioodpadu končí v komunálním odpadu, což je velká škoda. Bioodpad můžeme třídit do vermikompostéru u nás doma nebo na zahradě, přímo na kompost na naší zahradě nebo do hnědé popelnice na bioodpad.

4. Bioplynová stanice

Bioplynová stanice je v podstatě takové zařízení, ve kterém se díky procesu řízené fermentace (kvašení) přemění mokrá biomasa na bioplyn. Zpracovávat se v ní dají například tekuté a pevné výkaly hospodářských zvířat, ale také travní a kukuřičná siláž, dokonce i pivovarské mláto atd.

Výsledkem takové produkce bioplynových stanic je elektrická energie dodávaná do sítě, ale také teplo využitelné například pro vytápění rodinných domků, ohřev vody apod.

5. Směrnice EU

Většinu vyprodukovaného odpadu bude nutné třídit a dále upravovat. Cíl EU je jasný – recyklace nejméně 65 % komunálního odpadu. Ovšem je důležité pamatovat na to, že 65 % recyklace neuděláme z 65 % množství odpadu, ale že potřebný základ, ze kterého bude možné získat tyto potřebné suroviny pro recyklaci, musí být o kus větší a minimálně 85 % odpadu bude nutno nějakým způsobem třídit a dále upravovat, aby byl cíl 65% recyklace splnitelný.

 

Rozšiřujme své obzory

Rozšiřujme své obzory v oblasti ekologie a třídění odpadu. Každá cesta má svůj cíl.

 

“Třemi cestami můžeme dojít k moudrosti: První je cesta zkušenosti – to je cesta nejtěžší. Druhá je cesta napodobení – to je cesta nejlehčí. Třetí je cesta přemýšlení – to je cesta nejušlechtilejší.“

Konfucius

Vytořila osoba